Sitemize HoşgeLdiniz ...!
 
AnasayfaKapıTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Quidditch Rehberi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
"Emma||BenGisu.
Moderatörler
Moderatörler
avatar

Mesaj Sayısı : 100
Kayıt tarihi : 12/04/10
Nerden : Kars

MesajKonu: Quidditch Rehberi   Ptsi Nis. 12, 2010 7:56 pm

Quidditch Rehberi

Rehber alfabetik sıraya göre düzenlenmiştir.
Appleby Arrows (Appleby Okları)
Bu Kuzey İngiltere takımı 1612’de kuruldu. Açık mavi cüppelerinin üzerinde gümüş bir ok arması vardır. Arrows ve Wimbourne Wasps takımları arasında gelenekselleşmiş, şiddetli bir rekabet vardır.
Arayıcı
Genellikle en hafif ve en hızlı uçan oyunculardan seçilen Arayıcı’ların hem keskin bir göze hem de tek elle-hatta iki elini de bırakarak uçabilme yeteneğine sahip olmaları gerekir. Görevleri 150 puan değerindeki Altın Snitch’i yakalamaktır.
Ayrıca en iyi uçanların oynadığı arayıcı pozisyonuna yakıştırılan onca görkeme karşın en berbat sakatlıkları yaşayanlar da genellikle onlardır.

Ballycastle Bats (Ballycastle Yarasaları)

Kuzey İrlanda’nın en sevilen Quidditch takımı bugüne kadar Quidditch Ligi’ni toplan yirmi yedi kez şampiyonlukla bitirdi. Bu performansıyla, lig tarihinin en başarılı ikinci ekibidir. Bats oyuncuları göğsünde kırmızı bir yarasa resmi olan siyah cüppeler giyerler. Meşhur maskotları Yarasa Barny, aynı zamanda Kaymakbirası reklamlarındaki yarasa olarak da tanınır. (Barny diyor ki: Kaymakbirası bana yarıyor!).
Bigonville Bombers (Lüksemburg)
En çok sayı yapanlar arasına girmiştir.
Braga Broomfleet (Portekiz)
Devrim yaratan “Vurucu Markajı” sistemleri ile üst sıralara tırmanmışlardır.
Çiftevurucu Savunması
Her iki Vurucunun da Bludger’a ayni anda vurarak cok daha siddetli bir Bludger saldirisi gerceklestirmesidir.
Çiftsekiz Sarmalı
Tutucunun Quaffle’i durdurmak icin uc kale cemberinin cevresinde fir donmesidir. Genellikle penalti atanalara karsi kullanilan bir tutucu savunmasidir.

Chudley Cannons (Chudley Gülleleri)

Çoğuna göre takımın altın çağı artık kapandı; ancak takımın sadık hayranları hala bir yeniden doğuş ümidiyle yaşıyor. Ligde yirmi bir kez şampiyon oldu ama son şampiyonlukları 1892 yılındaydı. Cannons’un giydiği parlak turuncu cüppelerin üzerine hızla giden bir top güllesi ve siyahla yazılmış bir C harfi işlenmiştir. Kulübün eski sloganı “Zafer bizim olacak” iken, 1972′de bu slogan “Elden ne gelir, biz en iyisini ümit edelim” olarak değiştirilmiştir.
Diğer Süpürge Oyunları
İSVEÇ YILLIK SÜPÜRGE YARIŞLARI
İsveç’in meşhur yıllık süpürge yarışlarının geçmişi onuncu yüzyıla dayanır. Katılımcılar Koppaberg’den Arjeplog’a kadar yarışırlar, 500 km.’ye yakın mesafedir bu. Yolun tam üstünde bir ejderha koruma alanı vardır, kocaman gümüş kupaysa bir İsveç Kısa burnu biçimindedir. Günümüzde bu yarış uluslar arası bir etkinliğe dönüşmüştür. Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden büyücüler, startta yarışçılara tezahüratta bulunmak amacıyla Koppaberg’de toplanır, sonra da yarışı tamamlayabilenleri kutlamak için Arjplog’a cisimlenirler.
STICHSTOCK
Stichstock tarihi çok eskilere dayanan bir Alman oyunudur. 1105′te yapılan “Gunther der Gewalttätig ist der Gewinner” (Ve şampiyon, Vahşi Gunther) adlı ünlü tablo Stichstock’u resmeder. Bu oyunda 6 metre yüksekliğinde bir direğin üstüne şişirilmiş bir ejderha mesanesi yerleştirilirdi. Süpürgeye binmiş bir oyuncu, bu mesaneyi korumakla görevliydi. Mesane-koruyucusu belinden bir iple direğe bağlıydı, böylece direkten üç metreden fazla uzaklaşamazdı. Diğer oyuncular sırayla mesaneye doğru uçup, süpürgelerinin özel olarak sivriltilmiş uçlarıyla onu delmeye çalışırlardı. Mesanenin delinmesinde başarıya ulaşıldığında, mesane-koruyucusu bütün rakiplerini uğursuzluk büyüleriyle saf dışı bıraktığında ya da kendisi bitap düşüp de yere yığıldığında, oyun sona ererdi. Stichstock on dördüncü yüzyılda ortadan kalktı.
AINGINGEIN
İrlanda’da doğan bu oyun bir çok şarkıya konu olmuştur. Efsanevi büyücü Korkusuz Fingal’in bir Aingingein şampiyonu olduğu rivayet edilir. Bu oyunda oyuncular birer birer ellerine Dom’u, yani topu alırlar (aslında bu top bir keçinin safra kesesiydi) ve sırıklar üzerinde havaya dikilmiş bir dizi yanan fıçının içinden hızla geçerlerdi. Dom’un sonuncu fıçıya doğru fırlatarak içinden geçirilmesi gerekirdi. Yolda alev almadan Dom’u sonuncu fıçının içinden en kısa sürede geçiren oyuncu, oyunu kazanırdı.
CREAOTHCEANN
İskoçya, muhtemelen gelmiş geçmiş en tehlikeli süpürge oyununun beşiğidir. Bu oyun, trajik bir on birinci yüzyıl Gal şiirinde geçer. Şiirin ilk kıtasının çevirisi şöyledir:
On iki yiğit, yürekli adam çıktı meydana
Kazanları bağlayıp, hazır durdular uçmaya
Borunun sesiyle çabucak yükseldiler ama
İçlerinden onunun ölüm vardı yazgısında
Creaothceann oyuncularının her birinin kafasına bir kazan bağlanırdı. Sihir sayesinde yerden otuz metre yükseklikte gezinen taşlar ve kayalar, borunun ya da davulun sesiyle, yere doğru düşmeye başlardı. Creaothceann oyuncuları hızla bir oraya bir buraya uçarak kazanlarıyla mümkün olduğunca çok sayıda taş yakalamaya çalışırlardı. Birçok İskoç büyücü tarafından en büyük erkeklik ve cesaret sınavı olarak kabul edilen Creaothceann, yol açtığı muazzam sayıda can kaybına karşın Ortaçağ’da kayda değer bir popülerliğe sahipti. Oyun 1762′de yasadışı ilan edildi ve 1960′larda Magnus “çentik-Kafa” Macdonald’ın başını çektiği, Creaothceann’i yeniden başlatma kampanyalarına rağmen, Sihir Bakanlığı yasağı kaldırmayı reddetti.
SHUNTBUMPS
Shuntbumps İngiltere’nin Devon yöresinde çok popülerdi. Şövalyelerin at üstünde mızrakla dövüşünün yalapşap bir uyarlamasıydı. Tek amaç mümkün olduğunca çok sayıda rakibi süpürgesinden düşürmekti. Süpürgesinin üzerinde kalan son kişi oyunu kazanmış sayılırdı. Shuntbumps şimdilerde varlığını sadece bir çocuk oyunu olarak sürdürmektedir.
SWiNVENHODGE
Herefordshire’da doğdu. Tıpkı Stichstock gibi bu oyunda da şişirilmiş bir mesane kullanılırdı, genellikle de bir domuz mesanesi. Oyuncular süpürgelerinin üzerinde ters oturur, şişirilmiş mesaneye süpürgenin çalı kuyruğuyla vurarak onu fundalık boyunca bir ileri bir geri fırlatırlardı. Iskalayan ilk oyuncu, rakibine bir puan vermiş olurdu. Elli puana ilk ulaşan, oyunu kazanırdı. Swivenhodge hiç bir zaman fazla yaygınlaşmamış olsa da İngiltere’de hala oynanır.

Falmouth Falcons (Falmouth Şahinleri)

Falcons oyuncuları göğsünde şahin kafası amblemi bulunan koyu gri ve beyaz cüppe giyerler. Falcons takımı sert oyunuyla tanınır, bu ününün büyük bir bölümünü de dünyaca ünlü vurucusu Kevin ve Karl Broadmoor’a borçludur. 1958′den 1969′a dek takımda oynayan ikilinin yaptıkları antikalıklar, Sihirli Oyunlar ve Sporlar Dairesi’nden toplam 14 uzaklaştırma almalarına neden olmuştur. Kulübün sloganı: “Kazanalım, ama eğer kazanamıyorsak, birkaç kafa kıralım.”
Fauller – Penaltılar
İRLANDA Milli Takımı:
-Mullet’e yapılan Faulden dolayı Penaltı kazandı 10 puan
-Bulgar 2 oyuncunun hakemin dediğini yapmadığı için 2 Penaltı kazandı 20puan
-Moran’i düşürmek için yapılan hareketten dolayı Penaltı kazandı 10 puan
BULGARİSTAN Milli Takimi:
-Zograf’ın İrlandalı oyuncu Mullet’e yaptığından dolayı faul dolayısıyla Penaltı ile cezalandırıldılar.
-Dimitrov’un İrlandalı oyuncu Moran’i düşürmek için yaptığı hareketten dolayı Faul ve dolayısıyla Penaltı ile cezalandırıldılar.
Fitchburg Finches (Massachusetts, ABD)
ABD Ligi’ni 7 kez kazanmıştır.
Arayıcı Maximus Brankovitch III, son iki Dünya Kupası’nda Amerika Milli Takimi’nin kaptanlığını üstlenmiştir.
Fauller
Sihirli Oyunlar ve Sporlar Dairesi kayıtlarında yedi yüz farklı faul listelenmiştir, hepsininde 1473 tarihli ilk dünya kupasında yapıldığı bilinmektedir. Fakat bu faullerin tam listesi hiçbir zaman büyücü kamuoyuna açıklanmamıştır. Bu listedeki faullerin yüzde doksanı rakip takıma karsı asa kullanma yasağı yürürlükte olduğu sürece yapılamaz (Bu yasak 1538′de getirildi). Kalan yüzde onunun büyük kısmı en çirkef oyuncunun bile aklına gelmeyecek türdendir. Mesela rakibinin süpürgesinin kuyruğunu ateşe vermek, rakibin süpürgesine sopayla saldırmak, rakibe baltayla saldırmak. Elbette günümüz oyuncuları hiç faul yapmıyor değil. Aşağıda sık görülen on faulden oluşan bir liste vardır. Her faul için doğru Quidditch terimi ilk sütunda verilmiştir.
Faulün Adı
Faulü Yapan
Faulün Tanımı
Asılma
Tüm Oyuncular
Rakibi yavaşlatmak ya da engellemek amacıyla süpürgesinin kuyruğunu tutmak.
Bodoslama
Tüm Oyuncular
Çarpışma amacıyla rakibin üstüne doğru uçmak
Kenetleme
Tüm Oyuncular
Rakibi yönünden döndürmek için süpürge sapını onunkine kilitlemek.
Sıpıtma
Vurucular
Bludger’ı seyircilerin üzerine doğru göndererek oyunun durmasına neden olmak. Zaman zaman vicdansız oyuncular tarafından, rakip takımın sayı yapmasını engellemek amacıyla kullanılır.
Darp
Tüm Oyuncular
Rakibe karşı dirseğin aşırı kullanımı.
Betonlama
Tutucu
Vücudun herhangi bir yerini çemberin içinden geçirerek Quaffle’ı dışarı doğru vurmak. Tutucu’nun kale çemberini arkadan değil, önden kapatması gerekir.
Bohçalama
Kovalayıcı’lar
Quaffle’ı elinden bırakmadan çemberin içinden geçirmek.
Quaffle didikleme
Kovalayıcı’lar
Quaffle’ı herhangi bir şekilde bozmak, mesela onu delerek yere daha hızlı düşmesini ya da havada zikzak çizmesini sağlamak.
Snitch Çalma
Arayıcı dışında
Arayıcı dışında herhangi bir oyuncunun Snitch’e dokunması ya da Snitch’i yakalaması.
Koltuklama
Kovalayıcı’lar
Birden fazla Kovalayıcı’nın sayı alanına girmesi.
Grodzisk Goblin (Polonya)
Muhtemelen dünyanın en yenilikçi Arayıcısı olan Josef Wronski’yi bize armağan etmiştir.
Gimbi Giant Slayers (Etiyopya)
2 Kez Afrika Kulüpler Kupası’nı kazanmıştır.
Gorodok Gargoyles (Litvanya)
1994′te Toyashi Tengu’ya yenilmekten kıl payı kurtulmuştur.
Gryffindor
Gryffindor (Kırmızı)

Kaptan: Oliver Wood / Angelina Johnson (5. Kitap) / Harry Potter (6. Kitap)
Arayıcı: Harry Potter / Ginny Weasley (5. Kitap)
Tutucu: Oliver Wood / Ron Weasley (5. Kitap)
Vurucu: Fred Weasley / Jack Sloper (5. Kitap / Ritchie Coot (6. Kitap)
Vurucu: George Weasley / Andrew Kirke (5. Kitap) / Jimmy Peakes (6. Kitap)
Kovalayıcı: Angelina Johnson
Kovalayıcı: Alicia Spinnet / Ginny Weasley (6. Kitap)
Kovalayıcı: Katie Bell
Geri Pas
Kovalayıcının Quaffle’i omzunun üstünden geriye, bir takım arkadaşına atmasıdır. İsabetli atması zordur.

Holyhead Harpies (Holyhead Harpi’leri)

Holyhead Harpies, sadece cadılardan kurulu olduğu için dünyadaki Quidditch takımları arasında tamamen kendine has bir yeri olan, çok eski bir Gal kulübüdür (kuruluş yılı: 1203). Koyu yeşil cüppeler giyerler, göğüslerinde de altın bir pençe resmi vardır. Harpies’in 1953′te Heidelberg Harriers’i yendiği maç, gelmiş geçmiş en iyi Quidditch maçlarından biri olarak kabul edilir. Yedi gün süren maç, Harpy Arayıcısı Glynnis Griffiths’ten muhteşem bir yakalayışla sona ermiştir. Harriers Kaptanı Rudolf Brand maçın sonunda süpürgesinden atlayıp karşı takımın kaptanı Gwendolyn Morgan’a evlenme teklif etmiş ve onun Silsüpür Beş’ini kafasına yiyerek beyin sarsıntısı geçirmiştir.
Heidelburg Harriers (Almanya)
Meşhur kaptanları Darren O’Hare
Hufflepuff
Hufflepuff (Sarı)

Kaptan: Cedric Diggory
Arayıcı: Cedric Diggory


Kenmare Kestrels (Kenmare Kerekenezleri)

1291′de kurulan İrlanda takımı, ayakkabıcı cin maskotlarının coşkulu gösterileriyle ve taraftarlarının arp çalmadaki ustalığıyla ünlüdür. Kestrels’in zümrüt yeşili cüppelerinin sırtında iki sarı K harfi vardır. 1947′den 1960′a kadar Kestrels Tutucusu olan ve İrlanda Mili Takımı’na üç kez kaptanlık yapan Darren O’Hare, Kovalayıcı’ların Şahinkafası Hücum Düzeni’nin yaratıcısı olarak bilinir.
Kurallar
Quidditch Oyununun Kuralları
Sihirli Oyunlar ve Sporlar Dairesi 1750 yılında kurulduğunda, Quidditch’e şu kuralları getirdi:
1. Oyun sırasında bir oyuncunun ne kadar yükselebileceği konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur, ama yatay olarak sahanın sınır çizgilerinin dışına çıkılmamalıdır. Eğer bir oyuncu sınır çizgilerini geçerse, Quaffle karşı takıma geçer.
2. Takım kaptanı hakeme işaret ederek “mola” alabilir. Bir maç sırasında oyuncuların ayaklarının yere değmesine sadece molalarda izin verilir. Maç on iki saatten fazla süredir devam ediyorsa, mola iki saate uzatılabilir. İki saatin ardından sahaya dönmeyen takım, maçı hükmen kaybeder.
3. Hakem bir takım aleyhinde penaltı verebilir. Penaltıyı kullanan Kovalayıcı orta saha yuvarlağından sayı alanına doğru uçar. Penaltı kullanırken rakip takım Tutucusu dışında bütün oyuncular geride beklemelidir.
4. Quaffle bir oyuncunun elinden kapılabilir, ama bir oyuncu bunu yaparken hiçbir şekilde başka bir oyuncunun vücudunun herhangi bir bölümünden tutmamalıdır.
5. Sakatlık halinde oyuncu değişikliği yapılamaz. Oyuncusu sakatlanan takım maça bir kişi eksik devam eder.
6. Sahaya asayla çıkılabilir*, ama asa hiçbir şekilde rakip takım oyuncularına, süpürgelerine, hakeme, toplara ya da seyircilere karşı kullanılamaz.
7. Bir Quidditch maçının sona ermesi için Snitch’in yakalanması ya da her iki takım kaptanının ortak kararı gerekir.
*Yanında her zaman bir asa taşıyabilme hakkı, 1692′de Uluslararası Büyücüler Konfederasyonu tarafından verildi. O yıllar Muggle zulmünün doruk noktasında olduğu ve büyücülerin saklanma planları yaptığı bir dönemdi.

Kovalayıcılar

Bu oyundaki en eski pozisyondur. Kovalayıcılar paslaşarak Quaffle’ı birbirlerine atarlar ve topu sayı çemberleri içinden geçirmeye çalışırlar.

Montrose Magpies (Montrose Saksağanları)

Magpies, Britanya ve İrlanda Ligi tarihinin en başarılı takımıdır. Lig’de otuz iki şampiyonlukları vardır. İki kez Avrupa şampiyonu olan Magpies’in dünyanın her yanında hayranları bulunur. Çıkardıkları çok sayıda olağanüstü oyuncu arasında bir keresinde “bu iş fazla kolay olduğu için daha hızlı bir Snitch” talebinde bulunan Arayıcı Eunice Murray (1942′de öldü) ve başarılı Quidditch kariyerinin ardından Sihirli Oyunlar ve Sporlar Dairesi Başkanı konumunda aynı derecede şanlı şerefli bir dönem yaşayan Hamish Mac Farlan (1957 – 1968 arası takım kaptanı) bulunur. Magpies siyah-beyaz cüppe giyer. Cüppelerinin önünde de arkasında da birer saksağan resmi vardır.
Motohora Macaws (Yeni Zelanda)
Kırmızı-Sarı-Mavi Cüppe giyerler.
Kıvılcım adında Anka kuşu bir maskota sahiptirler.
Bölgenin en iyi takımlarından biridir.
Moosejaw Meteorites (Kanada)
Kazandıkları her maçtan sonra süpürge uçlarında kıvılcımlar saçarak komşu kasaba ve köylerin üzerinde zafer turları attıkları için 1970′lerde dağıtılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Quidditch Rehberi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Harry Potter Türkiye Fan Sitesi :: Harry Potter Hogwarts Büyücülük Okulu :: Çağlar Boyu Quidditch-
Buraya geçin: